Kanał RSS

Architektura Tatrzańska

Tym, co zawsze zachwycałam się będąc w górach była tamtejsza architektura.
Góralskie domostwa zobaczyć można wzdłuż całej Zakopiańskiej ulicy, drewniane kościoły, przydrożne kapliczki to punkty rozpoznawcze Podhala. W Zakopanem nie znajdziecie domów murowanych, domy te to wyłącznie drewno z jasnymi oknami i ogrodami, w których przez weekend odpoczywają turyści jak i sami górale.


Domy Zakopiańskie pasują do górskiego klimatu tych okolic, każdy się w nich czuje jak u siebie w domu. Każdy kopiuje budowle z gór, by dać swojemu domowi taki sam kształt.
Będąc w Zakopanem warto odwiedzić ulicę Kościeliską gdzie znajdziecie najstarsze budowle datowane nawet na XVIII wiek, niektórzy nawet całe ogrody budują w drewnie, ławki z pni drzew, ławki drewniane najlepiej z sosny no i w takich domku można mieszkać.
Dawne domy góralskie podzielone był na dwie izby, czarną- kuchnia, pokój dzienny, oraz biała- sypialnie domowników, oraz miejsce, gdzie modlono się całymi rodzinami. Obie te izby oddzielone były sienią, gdzie znajdowały się schowki na różne przedmioty.
Styl Zakopiański zapoczątkował Stanisław Witkiewicz, można o nim poczytać w biuletynach zakopiańskich jak i w internecie.
Domy w stylu zakopiańskim to przede wszystkim wille, pensjonaty, budowane z drewnianych zrębów, budowane na fundamentach z kamieni.
Kto chce zobaczyć te piękne domy, musi tylko przyjechać na Podhale.